събота, 6 март 2010 г.
Абонамент за:
Коментари за публикацията (Atom)
Стремежът да се съхранят традициите на Тревненската възрожденска школа в областта на художествената обработка на дърво води до откриване през 1920 година държавно столарско училище в гр. Трявна. Това е първата решителна крачка за възобновяване на художествените занаяти и национални традиции чиито функции и значение след Освобождението затихват. Целта е постепенно да се излезе от рамките на обикновения занаят и да се наложат оригинални стилистични, пластични и технически решения.
Училището става средище, което привлича талантливи преподаватели, като завършилия в Мюнхен художник Иван Христов. Той дава идеята за основаване на музей по резбарско изкуство и така се спасяват от унищожение ценни художествени произведения.
През различни периоди като възпитаници и преподаватели през училището преминават изкуствоведа Димитър Друмев, резбарите Цаньо Антонов, Асен Василев, проф. Кънчо Цанев, проф. Антон Дончев и др.
Значимостта на тяхната заслуга не е само в рамките на Тревненската школа, а в цялата българска пластична култура.
След създаването си до днес училището преминава през различни форми на своето развитие:
- 1920 – 1944 г. – Държавно столарско училище.
- 1945 – 1952 г. – Държавно средно училище по дърворезба и
сградостроителство
- 1952 – 1975г. – Техникум по дърворезба и вътрешна
архитектура
- 1976 г. – Средно художествено училище за приложни
изкуства
- 2009 г. - Национална гимназия за приложни изкуства
„Тревненска школа”
Училището съхранява и развива традициите на Тревненската възрожденска иконописна и дърворезбарска школа като дава професионална подготовка на ученици от цялата страна в три специалности „Художествена дърворезба”, „Интериорен дизайн” и „Иконопис”.
Създава се възможност за пълно разгръщане на творческите усилия на учители и ученици за изучаване на възрожденската традиция в художествената обработка на дървото и осмислянето и в съвремието. Обновяват се формите и стилистиката. Дипломните работи не се затварят само в двуизмерни решения на релефите, а минават в простраството. Творби на учениците са представени на изложби в София, Пловдив, Варна, Габрово, Сливен, Котел, с.Орешак, Варшава, Закопане, Честахова, Полша, Белгия и др.
Училищата по изкуствата към Министерство на културата каквото е и НГПИ „Тревненска школа” – Трявна изпълняват и функцията на художествено-творчески и културни средища и дават база за развитие на личноста в съответната област.
Целите и задачите на обучение в училищата по изкуствата не са просто овладяване на минимум от професионални знания и умения за получаване на професионална квалификация и упражняване на дадена професия, а полагане основа на професионална култура, върху която се осъществява и понататъшното развитие в съответната област.
Училищата по изкуствата са етап от цялостната система на художествено и хуманитарно образование – школи, училища, висши учебни заведения, като между отделните етапи има взаимовръзка.
Творческата и изследователска дейност в тези училища са заложени нормативно в специалната подготовка, като задължителна в учебен план и има определящо значение.
По своята същност училищата по изкуствата съчетават формата на учебни заведения с функцията на художествено-творчески и културни средища, които захранват основни за страната културни процеси.
Успешно дипломиралите се ученици получават диплом за завършено средно образование и свидетелство за професионална квалификация „Художник” или „Дизайнер” по съответната специалност и имат право да кандидатстват във всички ВУЗ в страната.
Преподавателите и учениците представляват част от художествения капитал на нацията.
Училищата по изкуствата са национални поради обхвата на прием на ученици, организацията и методическото им подчинение – директно на Министерството на културата, финансират се централно, а не на общинско равнище.
Училището е участвало в много национални и международни кункурси и наши възпитаници са печелили награди.
Възпитаници на НГПИ „Тревненска школа” – Трявна са завършили ВУЗ по изкуствата - НХА, ВТУ “Св.Св. Кирил и Методий”, УСАГ – архитектура, СУ “Климен Охридски”, ВЛУ - София, ВПУ – Шумен. Ученици от НГПИ „Тревненска школа” – Трявна са продължили обучението си и работят по специалността в Австрия, Германия, Южна Африка, Израел, САЩ, Канада, Испания.
В училището преподават високо квалифицирани учители. По специалните предмети преподават изявени творци – художници с богат преподавателски опит.
Със съдействието и финансовата подкрепа на Министерство на културата за учебната 2008/2009 г. към училището е открито модерно общежитие за 50 ученици.
Няма коментари:
Публикуване на коментар